Join the society
Tel: 0844 800 1029
Email: Click Here

News >
Show Results 2016 ............

Show Results from 2016 can be found here and the list of dates for the forthcoming show season can be found on the EVENTS page.

 

EXETER SHOW & SALE

Friday 7th October

Judge : Mr J Jeyes

Class 1 : Ewe Lamb born in 2016

1st Mr J Bradley
2nd Mr RW Forrest
3rd Mr RW Forrest

Class 2 : Shearling Ewe born in 2015

1st Mrs V M D McDonald
2nd Ms J C Hewitt

Class 3 : Ewe born in 2014 or earlier

None forward

Class 4 : Ram lamb born in 2016

1st Mr J Bradley
2nd Mr R W Forrest
3rd Mr N J Bond
4th Mr N J Bond

Class 5 : Ram born in 2015 or older

1st Mr J Bradley
2nd Mr & Mrs N Shute
3rd Mrs V M D McDonald
4th Mr N J Bond

Champion Female : Mrs V M D McDonald

Champion Male : Mr J Bradley

Supreme Champion for the Ling Cup : Mr J Bradley

Best Opposite Sex for the Boxes Cup : Mrs V M D McDonald

 

STONELEIGH SHOW & SALE

Saturday 17th September

Judge : Mr P Middleton

Class 1 : Ewe Lamb born in 2016

1st W Roberts
2nd Mrs J Evans
3rd Mrs J Evans
4th M Gibson

Class 2 : Group of Three ewe lambs

1st Mrs J Evans
2nd W Roberts
3rd M Gibson

Class 3 : Shearling Ewe born in 2015

1st N & C Williams
2nd W Roberts
3rd Miss R G Hamilton
4th Mrs J Evans

Class 4 : Ewe born in 2014 or earlier

1st Miss R G Hamilton
2nd Miss J Grant-Parkes
3rd Miss J Grant-Parkes
4th Mr & Mrs S Cowle

Class 5 : Ram Lamb born in 2016

1st R J Thomas & Sons
2nd D Thomas & Family
3rd S Brodie
4th S Brodie

Class 6 : Group of Three ram lambs

1st R J Thomas & Sons
2nd S Brodie
3rd D & T Williams

Class 7 : Shearling Ram born in 2015

1st R J Thomas & Sons
2nd C Hart
3rd S Brodie
4th N & C Williams

Class 8 : Ram born in 2014 or earlier

1st R J Thomas & Sons
2nd R J Thomas & Sons
3rd J M Jeyes

Champion Female : Miss R G Hamilton
Reserve Champion Female : N & C Williams

Champion Male : R J Thomas & Sons
Reserve Champion Male : R J Thomas & Sons

Supreme Champion : R J Thomas & Sons

Points Prize for the Philip Smilth Points Tankard : R J Thomas & Sons

 

RUTHIN SHOW & SALE

Thursday 8th September 2016

Judge: Mr G Morris

Class 1: Ewe Lamb born in 2016

1st - Mrs H. Mayles
2nd - Mrs H. Mayles
3rd - Mrs H. Mayles
4th - Mrs H. Mayles

Class 2: Shearling Ewe born in 2015

1st - Miss R.G. Hamilton
2nd - Miss R.G. Hamilton
3rd - Mrs H. Mayles
4th - Miss R.G. Hamilton

Class 3: Ewe born on 2014 or earlier

None forward

Class 4: Ram Lamb born in 2016

1st - Mr R.J. Thomas & Sons
2nd - Mr R.J. Thomas & Sons
3rd - Mrs H. Mayles

Class 5: Shearling Ram born in 2015

1st - Mr R. Owen
2nd - Mr R.J. Thomas & Sons

Class 6: Ram born in 2014 or earlier

None forward

Class 7: Group of Three ram lambs

None forward

Champion Female - Miss R.G. Hamilton

Champion Male - Richard Owen

Supreme Champion - Miss R.G. Hamilton
 

MORETON IN MARSH SHOW

Saturday 3rd September

Judge: Mr S Brodie

Ram, shearling or upwards

1st Mr & Mrs P Middleton
2nd Mr D & T Williams
3rd Mr D & T Williams
4th Mrs C Williams

Ram Lamb

1st Mrs S Cowle
2nd Mr J Neal
3rd Mrs S Cowle
4th Mr J Bradley

Ewe, 2 years or over

1st Mr D & T Williams
2nd Mr J Neal
3rd Mrs S Cowle
4th Mr J Bradley

Shearling Ewe

1st Mrs C Williams
2nd Mrs S Cowle
3rd Mr D & T Willams
4th Mr & Mrs P Middleton

Ewe Lamb

1st Mr J Neal
2nd Mr D & T Williams
3rd Mr & Mrs P Middleton
4th Mrs C Williams

Group of Three

1st Mr J Neal
2nd Mrs S Cowle
3rd Mr & Mrs P Middleton
4th Mr D & T Williams

Reserve Breed Champion, winner of Cadbold Cup for best opposite to Champion : Mrs S Cowle

Breed Champion - winner of the Newland Cup,
Native Interbreed Champion - winner of the AL Hanks Cup,
Supreme Sheep Champion - winner of Supreme Cup : Mr J Neal

BUCKS COUNTY SHOW

Thursday 1st September

Judge:Mr W Roberts

Ewe Lamb

1st B & H Thomas & Sons
2nd N & C Williams
3rd J Brown
4th HN & GE Morris

Shearling Ewe

1st J Jeyes
2nd D Thomas
3rd J Jeyes
4th P Statham

Ewe

1st T C Williams & Sons
2nd HE & AV Roberts
3rd Mr & Mrs S Cowle
4th Mr & Mrs S Cowle

Ram Lamb

1st Mr & Mrs S Cowle
2nd Mr & Mrs S Cowle
3rd B&H Thomas & sons
4th J Brown

Shearling Ram

1st HE & AV Roberts
2nd J Jeyes
3rd N & C Williams
4th J Jeyes

Ram

1st B & H Thomas & Sons
2nd D Thomas
3rd N & C Williams
4th P Statham

Res Champion : T C Williams & Sons

Champion B & H Thomas & Sons

 

NATIONAL SHOW @ Anglesey Show

Tuesday 9th August

Ram
1st – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons
2nd – Mr Dafydd Thomas & Son

Shearling Ram
1st – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons
2nd – Mr & Mrs R Owen
3rd – Mr R J Thomas
4th - Mr R J Thomas

Ram Lamb
1st – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons
2nd – Mr Dafydd Thomas & Son
3rd – Mr Stuart D W Brodie
4th - Mr R J Thomas

Ewe
1st – Mr Stuart D W Brodie
2nd – Mr R J Thomas
3rd – Mr & Mrs R Owen
4th - Mr & Mrs B & H Thomas & Sons

Shearling Ewe
1st – Mr R J Thomas
2nd – Mr Iolo Owen MBE
3rd – Mr Iolo Owen MBE
4th - Mr Dafydd Thomas & Son

Ewe Lamb
1st – Mr Stuart D W Brodie
2nd – Mr R J Thomas
3rd – Mr R J Thomas
4th - Mr & Mrs B & H Thomas & Sons

Group
1st – Mr Stuart D W Brodie
2nd – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons

Best Male
Champion – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons
Reserve – Mr & Mrs B & H Thomas & Sons

Best Females
Champion – Mr R J Thomas
Reserve – Mr Stuart D W Brodie

Champion –  Mr & Mrs B & H Thomas & Sons
Reserve – Mr R J Thomas

 

BLAKESLEY SHOW

Saturday 6th August 2016

Submitted: 14-08-2016

Back to news >